راههایی برای داشتن دندانهای سفید1390/3/17


هر روز با خوردن مواد غذایی و حتی نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه یا کشیدن سیگار، دندانهایتان لایه زردی را به خود گرفته و شفاف بودن خود را از دست می دهند. اکنون راه چاره چیست؟

گروهی از مواد غذایی مانند سیب و هویج باعث سفیدی دندانهایتان می شود. زیرا این دو میوه دارای موادی هستند که رسوبی را که بر روی دندانها می نشیند را از بین می برد و جرم روی دندانهایتان را نیز پاک می کند.

مواد غدایی و نوشیدنی هایی مانند چایی، قهوه، برخی میوه هایی که دارای رنگ قرمز هستند مانند گیلاس ، تمشک و ... لکه دار کردن و زردی دندانهایتان را افزایش می دهند، پس برای اینکه این زردی ها بر روی دندانهایتان نماند، پس از خوردن این مواد غدایی بهتر است مسواک بزنید.

اگر شما سیگاری هستید این لکه ها هر چه زودتر و بیشتر بر روی دندانهایتان نمایان می شود زیرا سیگار نیکوتین بالایی دارد و رسوبات بسیاری را بر روی دندانهایتان به جای می گذارد.پیشنهاد ما این است که هر از چند گاه یکبار پیش دندانپزشک رفته تا او دندانهای شما را جرم گیری و بروساژ نماید.

برای اینکه همیشه دندانهایتان پاکیزه و براق بماند، پیشنهاد می کنیم که سه بار در روز مسواک بزنید. زمان مسواک زدن سه دقیقه می باشد نه بیشتر که به مینای دندان آسیب برساند و نه کمتر که دندانهای شما را به خوبی تمیز نکند.

کاربرد کربنات سود بر روی مسواک می تواند دندانهای شما را سفیدتر کند. هنگامی که دندانهایتان را با این ماده می شویید، دهانتان را از آب پر کنید تا مبادا غلظت زیاد این ماده، مینای دندانتان را از بین ببرد. همچنین این ماده را نباید قورت داد.

کاربرد داروهای گیاهی مانند انجیر، پوست نارگیل در سفید کردن دندانها سودمند است. انجیر خشک یا پوست نارگیل را سوزانیده با خاکستر آن مسواک بزنید. تلاش کنید مسواک زدن را به آرامی انجام دهید و بر دندانها سفت فشار ندهید تا این مواد مینای دندانها را سایش ندهند. همچنین می توان پوست سبز گردو را برای سفید کردن دندانها، بر روی دندانها کشید.